İlk Yardım Sertifikası Geçerlilik Süresi

9.9.2020 09:58:30

İlk yardım eğitimleri sonunda verilen ilk yardım sertifikaları ve kimlik kartlarının geçerlilik süresi, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliği'nde belirtilmiştir. Sertifikaların üzerinde geçerlilik tarihi gün, ay ve yıl olarak belirtilmiştir. Geçerlilik süresini dolduran ilkyardımcılar, ilk yardım merkezlerine başvurarak, ilk yardım güncelleme eğitimine katılırlar ve sertifikalarının süresini uzatmış olurlar.

İlk yardım eğitimleri sonunda verilen ilk yardım sertifikaları ve kimlik kartlarının geçerlilik süresi 3 yıldır. Bu süre Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İlk Yardım Yönetmeliği'nde belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığı, eğitimlerin 3 yılda bir yenilenerek ilk yardımcıların bilgilerinin tazelenmesini hedeflemiştir. İlk yardım sertifikalarının 3 yılda bir güncellemesinin bir diğer sebebi de, yönetmelik ve standartlarda bir değişiklik olması durumunda ilk yardımcıların sertifika süreleri dolduğunda değişen ve güncellenen bilgileri almaları hedeflenmektedir.

Sertifikaların üzerinde geçerlilik tarihi gün, ay ve yıl olarak belirtilmiştir. 3 yılını dolduran ilk yardımcılar, ilk yardım merkezlerine başvurarak, ilk yardım güncelleme eğitimine katılırlar ve sertifikalarının süresini üç yıl daha uzatmış olurlar. İlk yardımcılar, ilk yardım sertifikası ile birlikte verilen ilk yardımcı kimlik kartlarını genelde cüzdanlarında taşımaktadır. Dolayısı ile kimlik kartlarını sürekli kontrol ederek, 3 yılın bitmesine yakın güncelleme eğitimine katılmaları sertifikaların geçerli olması açısından önemlidir.

Örneğin; 24 haziran 2017 tarihinde alınan ilk yardım sertifikasının süresi 24 haziran 2020 tarihinde dolacaktır. En geç 2020 yılı haziran ayı içerisinde güncelleme eğitimine katılarak sertifikanın süresi haziran 2023 tarihine kadar uzatılmış olur. Sertifika geçerlilik süresi içerisinde ilk yardımcı, güncelleme eğitimine katılmaz ise mevcut sertifikası iptal olur ve 2 günlük temel ilk yardım eğitimini baştan almak zorunda kalır. Bu nedenle ilk yardımcılar sertifika ve kimlik kartlarının üzerinde yazan son geçerlilik tarihlerini sürekli kontrol etmeli ve 3 yılın sonunda güncelleme eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir.Web Sitenizde

Zengin İçerik

Modern Görünüm

Yeni Kursiyer Kazandırır

Hemen Ücretsiz Deneyin


** Online Ehliyet Sınavı

** MEB Müfredatına Uygun Sorular

** Online Sürücü Kitabı

** Online Ders Videoları


Kullanıcı dostu arayüz, gelişmiş raporlama ve log sistemi ile yeni nesil ödeme sistemi!


Kullanımı kolay, takibi kolay işlemler!

Yeni yönetmeliğe uygun

Kursiyer, Ders Programı, Muhasebe, Sınav, Sertifika


Apartman, site, rezidans veya toplu konut yönetimleri ile sakinleri arasındaki köprüdür